Bumerang - Yazarkafe
DOĞANAY ŞALGAM SUYU ve FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR.

DOĞANAY ŞALGAM SUYU ve FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR.

2015-01-08 23:16:00
DOĞANAY ŞALGAM SUYU ve FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR. |  görsel 1
(Yazıyı düzgün görüntüleyebilmek için devam tuşuna basınız ) Şalgam suyu üretim sürecinde, öncesinde ve sonrasında ürün standartının sağlanması ve devamlılığının korunması için sürekli laboratuar analizleri yapılmakta ve sonuçlar titizlik ve hassasiyetle güncel olarak incelenmektedir.

Tarım bakanlığı teşvikli ''İYİ TARIM BELGELİ'' Doğanay Gıda A.Ş'ye ait Konya-Ereğli ve Niğde-Ulukışla'daki tarım arazilerinde üretilen mor havuçlar, toplanarak Doğanay Gıda'nın son teknolojilerle donatılmış tesislerinde yıkanıp temizlendikten sonra Adana'daki fabrikamıza sevk ediliyor. Gelen mor havuçlar fabrikada teker teker elde temizlenip fırçalı yıkama sistemiyle tekrar yıkanarak parçalama makinesinde parçalanıyor. Tek kullanımlık torbalara doldurulan mor havuçlar diğer hammaddeler ile birlikte fermantasyon tanklarına alınıyor. Şalgamın ana hammaddesi olan bulgur, Konya Karaman bölgesinin seçme buğdaylarından yalnızca bu işlem için üretiliyor. Gelen bulgur yapılan testlerden sonra maya tanklarında sıcak suyla yıkanarak mayalanmaya bırakılıyor. Doğal mayalanma süreci tamamlanan ve setik adı verilen bu hammadde mor havucun yanında fermantasyon tanklarında yerini alıyor. Şalgam suyu üretiminde kullanılan acı süs biberi Tarsus ve Adana bölgelerinden özenle seçilerek alınıyor, temizlenip yıkandıktan sonra ince bir şekilde kıyılarak tek kullanımlık torbalar içerisinde fermantasyon tankına ilave ediliyor. Fermantasyon süresi iklim şartlarına göre değiştiğinden ortalama 40 ile 45 gün içerisinde tüm tanklarda bulunan şalgam sularının günlük bakımları yapılarak laboratuar testlerine tabi tutuluyor. Fermantasyon süresi biten nihai ürün tekrar laboratuar testlerinden geçiyor ve el değmeden full otomatik dolum ünitelerinde şişeleniyor.

TESCİLLİ VİTAMİN DEPONUZ' ŞALGAM'IN SAĞLIĞA FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR!

Şalgam suyu vücut için doğal ve katkısız bir besin kaynağıdır. Şalgam suyunun en önemli hammaddesi mor havuç başlı başına A vitamini deposu. Bu özelliği ile göz sağlığına katkısı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Antioksidan kaynağı olan Şalgam suyunun, iştahı açtığı, vücuttaki toksinleri attığı, mide ve karaciğere faydalı olduğu, sindirimi kolaylaştırdığı, B grubu vitaminleri içerdiği, Kalsiyum-potasyum yönünden çok zengin olduğu ve afrodizyak özelliğinin de bulunduğu bilinmektedir. Ayrıca bağırsakları çok iyi çalıştırdığı ve böylece kabızlığı önlediği, fazla kiloların atılmasına yardımcı olduğu İnsanları rahatlatarak stresi giderdiği ve hücre yenileyici özelliği olduğu, özellikle kış mevsiminde grip ve soğuk algınlığına çok iyi geldiği bilinmektedir. Mor havuç içerisinde bol miktarda şeker bulunmasına rağmen şalgamın mayalanması esnasında şalgam suyunun oluşması için şalgamın içerisine konulan doğal bulgur mayası şalgamın içerisindeki şekerin tamamını parçalayarak yiyor ve böylece şalgam suyunun içerisinde bulunan şekeri sıfırlıyor. Şalgam suyu bundan dolayı şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği sağlıklı, doğal bir içecektir. Özellikle hazmı zor olan yiyeceklerle, öğle ve akşam yemekleriyle birlikte içildiğinde sindirimi çok hızlı bir şekilde kolaylaştırdığı gözlemlenmiştir. Ayrıca Ramazan ayında akşam iftar yemekleriyle beraber veya sonrasında içilecek birkaç bardak şalgam suyu, içerisinde ihtiva ettiği parçalayıcı enzimler sayesinde hazmı kolaylaştırır ve mideyi çok rahatlatır hatta neredeyse yatmaya yakın yarı aç hissi bile sağlar.

DOĞANAY TESİSLERİNDE ÜRETİM VİDEOSU ;

http://www.youtube.com/watch?v=84sB3uqDJHo

0
0
0
Yorum Yaz
<